Zapłata za słupy i kable na nieruchomości

Zgodnie z kodeksem cywilnym, właściciel może, zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, korzystać z rzeczy z wyłączeniem innych osób. Granice tych uprawnień wyznaczają ustawy i zasady współżycia społecznego.
 
Umiejscowienie zaś urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej itp. zazwyczaj poważnie ingeruje w prawo własności. Może uniemożliwiać zagospodarowanie nieruchomości. Może powodować poważne utrudnienia w korzystaniu z niej.
 
Kwestią podstawową jest okoliczność, czy wyrażono zgodę lub zawarto umowę w sprawie korzystania z nieruchomości poprzez, umieszczenie na niej, wyżej opisanych urządzeń.
 
Trzeba bowiem wiedzieć, że w razie braku tytułu prawnego, czy to o charakterze publicznym (np. decyzja administracyjna), czy prywatnym (np. umowa), przedsiębiorca przesyłowy korzystający z cudzego gruntu, musi się liczyć z możliwością wystąpienia przez jego właściciela (użytkownika wieczystego) z różnymi roszczeniami.
 
Ustalenie istnienia takiego tytułu prawnego następuje poprzez szczegółową analizę stanu prawnego nieruchomości. Nie jest to zadanie łatwe. Sieci przesyłowe, co do zasady, powstały jeszcze w okresie PRL. Należy więc wykazać się znajomością przepisów i praktyki prawniczej tego okresu. Na tle podobnych spraw, Nasza kancelaria posiada niezbędne doświadczenie do przeprowadzenia takiej analizy. Uwaga! Nie każda decyzja administracyjna jest tytułem uniemożliwiającym wystąpienie z roszczeniem. Każdą sprawę należy badać indywidualnie. Stąd rozsądnie jest powierzyć to profesjonaliście.
 
Za bezumowne korzystanie z nieruchomości, poprzez umieszczenie na niej tytułowych „słupów i kabli”, można wystąpić o zapłatę wynagrodzenia. Roszczenie skierować należy do przedsiębiorstwa przesyłowego. Trzeba wiedzieć, że takie przedsiębiorstwa zawsze korzystają z profesjonalnej obsługi prawnej. Adwokat, reprezentujący właściciela nieruchomości, jest więc wskazanym rozwiązaniem. Potwierdzają to dotychczasowe sprawy, także przed białostockimi sądami.
 
Na tle urządzeń przesyłowych można byłoby wskazać jeszcze wiele zagadnień. W razie pytań prosimy o kontakt. Wkrótce na stronie opublikowany zostanie zaś tekst dotyczący służebności przesyłu.

  

                                                                                                          adw. Jakub Radlmacher

Photo by Chris Lawton on Unsplash

Inne wpisy

Problemy alimentacyjne

Problemy alimentacyjne

Niezwykle częstą sytuacją w sprawach rozwodowych i ogólnie rodzinnych jest otrzymanie niespodziewanej korespondencji z Sądu. Po otwarciu koperty okazuje się, że to  postanowienia o zabezpieczeniu alimentów i pozew o rozwód. Pierwszym pytaniem każdego adresata takiej...

Usuwanie punktów karnych przed i po 17 września 2023 roku

Usuwanie punktów karnych przed i po 17 września 2023 roku

Artykuł omawia problem stosowania nowelizacji art 5 ustawy z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1123) w kontekście okresu przechowywania informacji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierujących. i wobec wykroczeń popełnionych przed 17 września 2023 r.

Podział majątku wspólnego małżonków mity i fakty

Podział majątku wspólnego małżonków mity i fakty

Prowadząc sprawy Klientów w zakresie podziałów majątków niezwykle często stykam się z mitami dotyczącymi zasad, którymi rządzą się te sprawy. Mit pierwszy:  Więcej pracuje, więc więcej mi się należy przy podziale majątku. Jest to oczywiście nieprawda, jeden z...